KONFERENCJA ZAMYKAJĄCA PROJEKT PN. „SĄSIEDZI AKTYWNIE WSPIERAJĄCY PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ”

Gmina Pisz oraz Samorząd Rejonu Alytus starają się sprzyjać przedsiębiorcom. W dużej mierze to od nich zależy rozwój miasta, gminy i całego regionu. Jedną z form oferowanego przedsiębiorcom wsparcia jest projekt pn. „Sąsiedzi aktywnie wspierający przedsiębiorczość”. Projekt trwający od listopada 2012 r. powoli dobiega końca. 7 marca 2014 r. odbyła się konferencja zamykająca.

- Przystępując do tego projektu chcieliśmy, aby nasze wieloletnie kontakty partnerskie posłużyły lokalnym firmom do nawiązania kontaktów biznesowych – powiedział na konferencji kończącej projekt Jan Alicki-Burmistrz Pisza – Teraz możemy powiedzieć, że to się nam udało. Realizując projekt utworzono dwa biura wsparcia biznesu, jedno w Piszu, drugie w Daugai. W biurach lokalne firmy mogą otrzymać informacje i porady dotyczące zagadnień związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w sąsiednim państwie. Odbyły się cztery dwudniowe wizyty studyjne, w których udział wzięli reprezentanci małych i średnich przedsiębiorstw branży turystycznej oraz branży przemysłowej. Zorganizowano dwie wystawy (po jednej w Rejonie Alytus i Gminie Pisz) oraz cztery konkursy na najlepszy pomysł biznesowy. Dodatkowo powstała strona internetowa i wydrukowano broszury w trzech wersjach językowych z bazą danych dotyczącą przedsiębiorców, którzy chcą nawiązać współpracę z firmami z sąsiedniego kraju. Mam nadzieję, że wymienione działania przełożą się na dalszą dobrą współpracę przedsiębiorców z naszych krajów.

Podczas Konferencji Pani Mariola Stefaniak z Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego mówiła o programach europejskich na rzecz wspierania przedsiębiorczości. O możliwościach wsparcia przedsiębiorstw przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych mówił Pan Arkadiusz Tarnowski – Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Regionalnego Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Pan Piotr Burczyk, Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawił ofertę Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów dla przedsiębiorców Województwa Warmińsko-Mazurskiego. „Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska oraz inne programy EWT na lata 2014-2020” to temat wystąpienia Pana Mateusza Ropiaka z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko- Mazurskiego. Na zakończenie Konferencji przedstawiciele Stowarzyszenia Gospodarczego w Piszu opowiedzieli o planach budowy w Piszu mazurskiego kompleksu dla seniorów „Gwiazda Mazur”.

Konferencję swoją obecnością uświetniła Pani Urszula Lech – Konsul Republiki Litewskiej w Olsztynie.

W konferencji zamykającej wzięli udział przedstawiciele Gminy Pisz, Samorządu Rejonu Alytus, przedsiębiorcy z Polski i Litwy.

Projekt „Sąsiedzi aktywnie wspierający przedsiębiorczość” jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej „Litwa-Polska”, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami projektu są: Gmina Pisz oraz Samorząd Rejonu Alytus.

DSCF2581DSCF2585DSCF2600DSCF2603DSCF2624DSCF2630DSCF2635DSCF2657DSCF2662DSCF2670DSCF2677DSCF2686DSCF2702DSCF2712

Dodatkowe informacje